سایت خبری تحلیلی صنایع دستی و گردشگری

معرفی روستای صفرا بسته گیلان

روستای صفرا بسته ( گیلان – رشت آستانه اشرفیه، جاده‌ی کیاشهر بعد از تمچال، روبروی پاسگاه پرکاپشت)

طبیعت زیبایی‌های فراوانی را در خود نهفته دارد و آدمی تا کنون قادر بوده است تنها بخشی از این زیبایی‌های شگفت‌انگیز را کشف کرده و از تماشای آن لذت ببرد. آغوش پر مهر طبیعت همواره مأمن آرام و گرمی برای بشر بوده و علی رغم بی‌مهرهایی که آدمی در حق محیط طبیعی پیرامون خود روا داشته است، طبیعت پناه همیشگی روح آزرده و دردمند او بوده است.

طبیعت ایران به دلیل دارا بودن اقلیم چهار فصل دارای جاذبه‌های طبیعی و چشم‌نواز متنوعی است و از کویر و کوه تا دریا و جنگل و آبشار متغیر است. یکی از این جاذبه‌های طبیعی که گردشگران و طبیعتگردان فراوانی را به خود جذب می‌کند روستای صفرا بسته از توابع بندر کیاشهر است.

روستای صفرا بسته از ۳ بخش پشل صفرابسته، بپته نپته و بازارسر تشکیل شده و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، دارای جمعیت ۱۲۵۸ نفری (۳۳۸خانوار) بوده‌ است. این روستا دارای جاده‌ای جنگلی و آسفالته به طول دو کیلومتر است که در انتهای آن و پس از عبور از روستا، به سواحل زیبای بندر کیاشهر منتهی می‌شود. مسیر این جاده مزین به درختان سرسبز و در هم تنیده‌ای است که زیبایی این جاده را رویایی و خیره‌کننده می‌سازد. پوشش گیاهی این منطقه انبوه و پُر است از گیاهان گل بنفشه و پر سیاوش که دارای خاصیت دارویی نیز هستند. از جاذبه‌های این روستا وجود تونل‌های جنگلی و پوشیده شده از درختان توسکا است که در فصول مختلف جلوه‌های متفاوتی از زیبایی منحصر به فرد خود را به نمایش می‌گذارد.

روستای صفرابسته در گذشته دهی از دهستان حومه، بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه بوده است ولی امروزه جزء دهستان دهسرِ بندر کیاشهر محسوب می‌شود. دهسر دشتی است معتدل و مرطوب که در ٩ کیلومتری شمال شهرستان آستانه اشرفیه و در کنار جاده‌ی آسفالته‌ی آستانه به بندر کیاشهر واقع شده است. اهالی روستا معتقدند که روستای صفرا بسته دارای دو قرن قدمت می‌باشد، اما شواهد ظاهری نشان می‌دهد که به احتمال زیاد این روستا دارای قدمتی بیشتر از این و چیزی در حدود ١۵٠٠ سال باشد.

روستای صفرا بسته
روستای صفرا بسته

کار و حرفه‌ی اهالی روستای صفرابسته کشاورزی، دامداری، باغداری، ماهیگیری و پرورش کرم ابریشم است و کشت محصولات آنان آبی و دیمی می‌باشد. عمده محصولات آنان برنج، تره بار و مرکبات است که در طی مسیر رسیدن به روستا توسط مردم بومی برای عرضه به گردشگران دیده می‌شود. همچنین در کنار این محصولات پخت نان‌های محلی توسط زنان روستا صورت می‌گیرد که در میان گردشگران طرفداران زیادی دارد.

طبیعت بکر و تماشایی روستای صفرا بسته باعث شده است که در میان گردشگران داخلی و حتی خارجی طرفداران بسیاری را به خود جذب کند. از جمله جانوران و پرندگانی که این روستا زیستگاه آنان است می‌توان به شغال، روباه، خرگوش، گراز و قرقاول اشاره کرد. همچنین روستای صفرابسته زیستگاه درختانی، چون ارگ، لرگ، صنوبر گیلان، بید، تبریز، طوس، سرو و انجیر است.

جاده‌ی جنگلی و زیبای صفرا بسته در دوازده کیلومتری شمال شرقی آستانه اشرفیه و بین راه آسفالته‌ی آستانه به کیاشهر واقع شده است. یکی از راه‌های دسترسی به این روستای دیدنی و سحرانگیز از طریق میدان جمهوری اسلامی شهرستان آستانه اشرفیه به سمت کیاشهر است. پس از طی پنج کیلومتر تابلوی روستای صفرا بسته قابل رویت خواهد بود. از ورودیه‌ی روستا تا انتهای آن که به ساحل بندر کیاشهر منتهی می‌شود دو کیلومتر مسافت است که با حضور پوشش گیاهی انبوه و درختان سر به فلک کشیده و در هم تنیده، منظره‌ای دل‌انگیز و رویایی را در پیش چشمان خود خواهید دید.

اگر قصد خرید سوغاتی از این منطقه را داشتید، باید بدانید که محصولاتی نظیر برنج، کدو، فلفل سبز، بادمجان محلی، سیر و پیاز محلی، خربزه محلی و … از تولیدات گیاهی این روستا می‌باشد. همچنین پخت نان‌های محلی و صنایع دستی منطقه در کنار انواع ماهی‌، از محصولاتی است که در بازار بندر کیاشهر به فروش می‌رسد.

از امکانات رفاهی این منطقه می‌توان به وجود چندین هتل و همچنین رستوران‌های فراوانی که در مسیر وجود دارند اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.